Pomoc w sytuacjach trudnych (poronienie, strata)

Poronienie jest wydarzeniem bardzo traumatycznym dla kobiety i wymaga specjalistycznej pomocy, tak by nie wpływało na całe dalsze życie kobiety i jej rodziny. Niezależnie jednak od tego, czy przybierze ono łagodną czy ostrą formę, towarzyszy mu stan żałoby. Jest to okres, kiedy, przechodząc przez różne etapy, człowiek godzi się ze sobą, ze swoimi ograniczeniami, i ze światem, a także odzyskuje powoli wiarę w siebie i nadzieję, że jego życie może się dobrze ułożyć. Ten stan może trwać kilka lub kilkanaście miesięcy, a nawet kilka lat...

Życiu po takiej tragedii towarzyszy często ból, żal, oskarżenia wobec siebie, bliskich i innych ludzi (najczęściej lekarzy), poszukiwanie odpowiedzi na pytania "dlaczego": dlaczego to się stało? dlaczego to przydarzyło się właśnie nam? Czasami towarzyszy im gniew, najczęściej smutek i zagubienie. Poszukujemy wtedy wyjaśnienia dla czegoś, co często zdarza się bez wyraźnego powodu. Próbujemy znaleźć sens w wydarzeniu, które wydaje się być go pozbawione. Żal z powodu straty dziecka, ale także z powodu unicestwienia marzeń i planów z nim związanych, nie znajduje żadnej pociechy.

Niestety, bardzo często w tej trudnej sytuacji kobieta jest pozostawiona sama. Personel medyczny nie zawsze potrafi pomóc, często zaś, niestety, dodatkowo rani wypowiedziami lub postawą. Rodzina, bliscy nie potrafią zrozumieć, co czuje osierocona matka. Nierzadko też dziecko nie jest przez nich postrzegane, jako realny człowiek, dlatego trudno im pojąć tak silne emocje. Zdarza się, że kobieta, ulegając presji otoczenia, sama zaczyna zachowywać się tak, jakby jej strata nie miała dużego znaczenia. Taka postawa bywa jednak bardzo szkodliwa. Żałoba, której się nie przeżyło do końca, wraca i nie pozwala cieszyć się życiem, zaś kobieta pozostaje z poczuciem niezrozumienia.

W poradni Carpe Diem otaczamy Panie zrozumieniem i opieką psychologiczną starając się pomóc przetrwać te najcięższe chwile w życiu.

 
© 2011-2012 Carpe Diem Szczecin. Wszelkie prawa zastrzeżone.